Logo
27.11.2019

Епизод 18 - Нови особености при нотариално изповядване на сделки с недвижими имоти

В последните две години наблюдаваме доста промени при нотариалното изповядване на сделки, та тук съм решил да ви обърна внимание на няколко неща, които трябва да се имат предвид преди и по време на нотариалното изповядване.

На първо място данъчните оценки. Доста често срещана практика в миналото беше сделките да се изповядват на данъчна оценка. Само че на много места вече данъчните оценки са равни, а дори и на някои места во-високи от пазарните оценки на имотите, например за Пловдив квартал Кършияка на много места това е факт. Друга отметка, която трябва да се направи е, че правителството отделя доста внимание на сделките с недвижими имоти и прави всичко възможно всички суми, извън продажната цена като разходи за довършителни работи и обзавеждане да се изсветлят и да се минава на по-високата стойност, и много се следи на каква стойност се минава сделката и какви са реалните пазарни цени на сходни имоти в момента. НАП в последно време правят доста проверки на сделките, дори мисля че всяка 7а сделка се проверява, така че да се минава на данъчна оценка е малко рисково.

Отделно от това, ако вие сте платили едни пари извън сумата, написана в нотариалния акт и след време се окаже, че има проблем и сделката бъде върната вие не можете да си претендирате компенсиация за тези пари срещу продавача. Вече свърши писането на неустойки в двойни и тройни размери. В момента пределната компенсация е 30% от загубената сума, тоест ако вие сте купили имот за 100 000 лв, а в нотариалния акт сте написали 50 000 лв, може да претендирате за 65 000 лв, 35 000 лв ги губите безвъзвратно, както и нямате имот. Няма да спестите много разходи ако изповядате на данъчна оценка, в момента те са толкова близки, както казах, че в повечето случаи говорим за суми от 300 - 400 лв.

Второто много важно нещо, на което искам да обърна внимание са декларациите за произход на средства. В момента те вече не са една проста декларация, в която пише спестявания. Новите разпоредби са за пълна конкретика - спестявания от работна заплата при работодател Х за период Y до Z. Положението със доказване на средства става много сериозно, разпоредбите на ЗМИМП са много стриктни, а глобите направо фантастични, трябва предварително да сте готови какво точно ще напишете и как ще докажете, че имате средствата да закупите съответния имот. Отделно декларациите за произход на средства са две - едната е от къде имате средства да закупите конкретния имот и втората от къде имате средства нормално да живеете и да харчите за обичайни нужди.  Това е пореден повод НАП да ви провери и да ви глоби.

По ЗМИМП нотариусите са длъжни да пишат доклад колко рискова е съответната сделка и имат ли съмнения за изпиране на пари. Тоест ако вие нещо си шепнете с вашия продавач за разни средства извън обявените това се отчита и имате голям шанс да влезнете в доклада - този не изглежда, че може да си позволи този имот. Много внимавайте дори как отивате облечени, какви бижута , телефон и часовник носите - всичко попада под обхвата дали можете да си позволите този имот. Например идва една баба, продала земя в Пампорово - може да докаже произход, но идва същата баба и казва - еми от пенсийката, тя 250 лева - не става, не може да докаже, че може да си купи имот. За хората идващи от чужбина - трябва да можете да докажете и тях, пазете си декларации, договори, приходни квитанции, всичко което може да докаже, че вие имате средства, да си позволите покупка на недвижим имот.

Тия Имоти

гр. Пловдив 4000,
бул. Христо Ботев 92 Г
Пон-Пт: 09:00 - 18:00
Събота: 10:00 - 14:00
crosschevron-down