И така, харесали сте новия си имот, имате уговорка с продавача за продажбата, уточнили сте параметрите по сделката, но това съвсем не означава, че трябва да се отпускате или да си мислите, че сделката е приключила. Ето 5 основни неща, на които трябва да обърнете внимание преди подписването на нотариалния акт и окончателното придобиване на собственост.
Спазвайте разпоредбите на предварителния си договор
Всеки договор е писмено изразяване на уговорки между две страни. Трябва много добре да сте запознати с уговорката, в която влизате, особено ако купувате от инвеститор, там договорите са дълги и имат много и различни клаузи, бъдете сигурни какво подписвате и какви ангажименти поемате Вие, както и отсрещната страна. Трябва да знаете при какви условия можете да се откажете от сделката без да губите депозита в случай на нередности с имота - документални, конструктивни и други.
Проверете документите за собственост
Когато купувате имот Вие получавате права на собственост върху него, така че трябва да сте сигурни какво купувате и че в последствие няма да има претенции от трети страни за собственост върху купувания от Вас имот. Удостоверението за наличие или липса на тежести е важно при покупката на дом - освен, че дава пълна история на всички транзакции със съответния имот, в него фигурират наличие на ипотеки, възбрани или тежести. Когато купувате от инвеститор - поискайте график на строителните работи, той дава надлежна представа, кога инвеститора планира реално да приключи изпълнението на новия Ви имот.
Получете финално одобрение за кредит
Предварителното одобрение за кредит е различно, то се издава на база Вашите доходи. Финалното одобрение вие получавате от банката зелена светлина, че можете да купите конкретния имот, който сте харесали. Всички банки отпускат ипотечни заеми въз основа на оценка на лицензиран към банката оценител, за тях тази оценка е важна, не вашата уговорка с продавача за продажната цена. Получаване на устна предварителна оценка от доверен оценител може да Ви спести много главоболия. Също така внимавайте с дребни кредити в последната минута - потребителски заеми, кредитни карти, стокови кредити, които могат да навредят на кредитния ви рейтинг и банката да не Ви отпусне нужните средства за покупка на съответния имот, тъй като доходите Ви не отговарят на месечната вноска.
Получете информация за окончателното прехвърляне
Окончателното прехвърляне на имот е свързано с допълнителни такси - данък към Общината по местонахождение на имота, нотариална такса, такса вписване, нотариална такса за ипотека, дребни нотариални такси за преписи на документи. Бъдете сигурни, че знаете всички тези разходи, без тях сделката не може да бъде финализирана. Запознайте се с текста на нотариалния акт - това е Вашият документ за собственост, трябва да сте напълно наясно какво фигурира вътре, какво декларирате. Промените по нотариалните актове са доста скъпи и продължителни процедури, особено ако фигурира и банкова институция.
Направете финален оглед на имота
Проверете за последно какво купувате - дали няма течове или повреди, появили се през времетраенето на предварителния договор, дали собственикът е оставил цялото обзавеждане, което сте се уговорили, че влиза в продажната цена. И най-вече - заредете се с доста търпение, ще подпишете един тон документация преди да получите ключовете за новия си имот и да можете спокойно да се нанесете и да се наречете собственик.